22 grudnia 2012

Ciekawostki-Boże Narodzenie

Hej!
Dziś postanowiłam zrobić ciekawostki o Bożym Narodzeniu bo Święta już,tuż,tuż...
Życzę miłego czytania !


 • Filipiny – z palmowych liści i kwiatów robi się kolorowe girlandy, które umieszcza się na oknach oraz drzwiach domów. Potem przychodzi czas śpiewania kolęd. Przez dziesięć dni przed Bożym Narodzeniem, wczesnym rankiem, dźwięk trąbki budzi mieszkańców miast i wsi, aby uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej.
 • Grecja – wieczór wigilijny Grecy spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w klubach oraz restauracjach. Domowa wieczerza wigilijna spożywana jest o bardzo późnej porze. Boże Narodzenie trwa aż 12 dni. W tym czasie Grecy obdarowują się nawzajem nieprawdopodobną ilością prezentów: w wieczór wigilijny i w noc sylwestrową.
 • Indie – według zwyczaju mieszkańcy Indii zawsze na święta kupują sobie nowe ubrania. Tradycyjnie około 10 dni przed Bożym Narodzeniem zaczynają się wielkie przygotowania świąteczne. Są dekorowane ulice, domy oraz kościoły, malowane różne wzory na podłogach i przed domami. Podczas świąt organizowany jest konkurs na szopkę, ustawianą zazwyczaj w widocznym miejscu przed domem.
 • Czechy – w Wigilię Bożego Narodzenia Czesi odwiedzają cmentarze. Tego dnia groby najbliższych ozdabia się wieńcami, kwiatami, gwiazdami betlejemskimi oraz koszyczkami ze specjalnymi bożonarodzeniowymi ciasteczkami. W wielu czeskich domach podczas Bożego Narodzenia słucha się kolęd.
 • Pierwsze choinkowe bombki, zwane w Małopolsce bańkami, pojawiły się w Polsce dopiero w XIX wieku. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogaciło się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga

 • Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. 16-letni londyński artysta, William Maw Egley, ale jego pomysł nie został doceniony przez adresata. W następnym roku pojawiły się w Wielkiej Brytanii kartki zrobione na prywatne zamówienie sir Henry'ego Cole'a, pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

 • Boże Narodzenie w chrześcijańskim świecie obchodzone jest od IV wieku. Tradycja zakazywała czesania się, przeglądania się w lustrze i spania w ciągu dnia. Zwyczajowo nie urządzano w tym dniu wesel ani zabaw, poza najbliższą rodziną nie składano i nie przyjmowano wizyt.

 • Brytyjczyk Andrew Park jest zwykłym elektrykiem, ale na pewno niezwykłym człowiekiem. Od 14 lat obchodził codziennie święta Bożego Narodzenia. Do zaprzestania tego zwyczaju zmusiła go dopiero recesja. W czasie 14 lat świętowania mężczyzna zużył 37 kuchenek, w których piekł indyka, a także 23 odtwarzacze wideo, na których codziennie oglądał świąteczne orędzia królowej. Napisał także do siebie ponad 200 tysięcy kartek świątecznych.

 • Wyspy Kanaryjskie –  wydarzeniem nie do pominięcia jest narodowa loteria bożonarodzeniowa, istniejąca od 1812 roku. Jest to największa loteria na świecie, udziały i wygrane opiewają na miliardowe sumy. W godzinach przedpołudniowych 22 grudnia odbywa się losowanie... życie zamiera na wyspach, ulice pustoszeją... bo wszyscy siedzą przed telewizorami, obserwując losowanie.
                                  
                                              
 • Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Dziękuję za komentarz on jest dla mnie ważny :)
  Dołącz do członków/obserwatorów :) A wtedy dołączę do Ciebie :))
  Nie toleruję wulgaryzmów!Kto użyję to od razu komentarz jest moderowany!!!